RC Rally Brno

translate to english

1. Wineyard RC Rally

Publikováno 26.10. 2008

*
Pod tajemným názvem Wineyard se skrývá název dalšího, letos již třetího, závodu brněnského RC rally klubu. Tentokrát se hostitelem závodu stala malebná vinařská obec Bošovice na samém okraji vyškovského okresu, a to za plné podpory obecního úřadu a starosty obce.
Trať byla vytyčena na místním asfaltově-betonovém plácku s využitím přilehlých travnatých ploch, kde se jeli některé části kombinovaných RZ. Právě kombinace tří různých povrchů nejednomu ze závodníků zamotala volant a vhodná volba pneu tak byla dílem náhody nebo spíše štěstí. Zrána navlhlý a zrádný povrch trati postupně osychal a tím se měnil i charakter a styl průjezdu jednotlivých pasáží. Z větší části se jelo na hrubém asfaltu v kombinaci s lehce klouzavým betonem, na kterém se při snaze o rychlý průjezd často ztrácely cenné vteřiny.
*
Závod se jel na osm rychlostních zkoušek, vytyčeny byly čtyři různé tratě a jelo se vždy v obou směrech. Na start se navzdory původně přihlášeným 21 jezdcům nakonec postavilo jen 19, ale i tak bylo startovní pole vzhledem k ne příliš příznivému počasí silné a během závodu se v téměř celém poli bojovalo o setiny.
První dvě rychlostní zkoušky byly pojaty jako čistě seznamovací s pevným povrchem. Kombinace asfaltu a hladkého betonu byla pro mnohé tvrdým oříškem, ale v porovnání se zbývajícími erzetami, kde se vždy jel i nezpevněný šotolinový povrch, to byla hračka.
Podle časového rozpisu protnul start první jezdec v 9:00. Zdejší pravidla určují pořadí startu na základě aktuálního průběžného pořadí a proto jako první odstartoval Josef Pekař na Subaru Impreza. Za ním vyrazil do závodu Tonda Hráček s Fordem Escort, vítěz minulé Garden Rally. I takový zkušený jezdec se nejprve trochu hledal, ale po pár metrech našel správný styl a usadil se na čele. Třetím startujícím byl Jirka Veselka s vozem Subaru Impreza, který svým čistým stylem a přesnou bezchybnou jízdou opět přesvědčil, že bude do závodu hodně mluvit. A mluvil, po první RZ se usadil na prvním místě a hrdě ho hájil. V páté rychlostní zkoušce ovšem jeho „mitfára“ udělal chybu a místo průjezdu křižovatkou rovno zahlásil pravá devadesát. To stálo Veselku průběžné vedení a na první místo se vyhoupl skvěle a bezchybně jezdící Hráček.
*
Oba vedoucí jezdce z třetí pozice atakoval Josef Pekař, ovšem ztráta na druhého jezdce se mu nedařila stáhnout. Silné zastoupení vozů Subaru na čtvrtém místě hájil velice dobře jezdící a stabilní výsledky podávající Dan Prokeš, který si tuto příčku udržel až do konce. Po páté RZ se na pátém místě držel Josef Jandouš, ale technická závada na jeho Toyotě ho odsunula z bodovaných pozic.
Protože bylo sychravo a mlha byla hustá tak, že by se dala krájet, přichystal organizátor závodu občerstvení v podobě horkého čaje, kávy a především pak pro posílení kuráže jezdců i svařáček, který provoněl celý závod a podával se od rána do večera. Někteří soutěžící využili tohoto speciálního voňavého aditiva k podání lepších výsledků, jiní bohužel horších. Dovršením cateringu pak byly šunkové klobásky s hořčicí a chlebem. Zkrátka kompletní zázemí a servis jak má být.
*
Po sedmé rychlostní zkoušce se na první místo zpět probojoval Veselka, kterému již Hráček nestačil. I když spolu sváděli boj do poslední vteřiny, prvenství si už Veselka vzít nenechal. Josef Pekař si dojel pro pěkné třetí místo a na čtvrtém se umístil Dan Prokeš. Pátý se po stíhacím závodě umístil David Homolka, který se od poloviny závodu tvrdě prodíral a jeho umístění je právem zasloužené.
Závod byl bohužel poznamenán posunem času a nenadálé setmění odsoudilo několik jezdců k neplánované podvečerně noční RZ. Bohužel se to projevilo na výsledcích. Roman Seifert se propadl na šesté místo a Pavel Stehlík pro technickou závadu poslední RZ nedokončil.
Svůj první závod si zde odbyli i dva noví jezdci, Marek Bohanes s Fordem Focus WRC a Petr Žufánek se Subaru Impreza, který si precizní jízdou vyjel krásné jedenácté místo.
Pro svou variabilitu, kombinaci povrchů a také v předtuše opětovného opojení svařeným vínem bude závod zařazen i do příštího ročníku Rally Brno. Letošním posledním závodem Rally Brno bude rally v Židlochovicích u Brna. V závislosti na aktuálním počasí budou letos uspořádány ještě tzv. volné závody.

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky