RC Rally Brno

translate to english

1. Oak Wood RC Rally

Publikováno 29.06. 2008

*
Poslední červnovou neděli se letním sluncem prosluněnou jihomoravskou metropolí již od brzkého rána proháněly WRC speciály renomovaných automobilek a neméně známých týmů. To se v kohoutovickém lesoparku konal historicky první závod nultého šampionátu Rally Brno. „Řev motorů“ přilákal pěknou řádku diváků z řad kolemjdoucích a nejeden z nich se nechal unést nádhernou atmosférou závodu. Pojďme si tedy připomenout, jak vše začalo.
Celá akce vznikla za přispění několika v tomto oboru nadšených lidí, kteří se nejprve s občasnou pravidelností scházeli každou neděli na tzv. „poježdění v Brně“. Během pár měsíců společných testování vznikl prozatím neoficiální klub Rally Brno. Absence rc rally podniků a podobných akcí v blízkém okolí přispěla velkou mírou k tomu, že se zde uspořádal zcela nový a konkurence schopný RC Rally šampionát, který přiláká závodníky z blízkého i dalekého okolí a bude vítaným zpestřením republikových soutěží. Nultý ročník bude především ve znamení získávání zkušeností s organizací závodů a dění kolem, ale jistě si nezadá s plnohodnotnými, již existujícími soutěžemi. Již nyní jsou vypsány čtyři závody, kdy budou postupně představeny závodní tratě, které budou využívány také v následujících ročnících. K dispozici budou jak čistě šotolinové povrchy, tak rychlé i technické asfalty a pro zimní období se chystá také závod na zamrzlé brněnské přehradě. Jak je vidět, je a bude se na co těšit. Pro další ročník Rally Brno 2009 se počítá s deseti závody a opět s kombinací různých povrchů a charakterů tratí.
*
První letošní závod, s tajemným názvem Oak Wood Rally 2008 se jel onu poslední červnovou neděli. Po vyhlášení finálního termínu závodu se startovní listina začala pomalu plnit. Nejprve členy místních týmů a poté se do závodu přihlásili i takoví závodníci jako Josef Pekař z RedBull týmu, zkušený jezdec Intercupu, historicky nejstarší rally v ČR, Aleš Horák a Kuba Konecký, oba z Five týmu a Jarda Krejčí (Pat a Mat) z elektromotorsportu, všichni tři aktivně jezdící podnik Rally Tábor a další více či méně známí jezdci z okolních soutěží. Celkem se na startu prvního závodu sešlo pěkných čtrnáct jezdců a závod mohl začít.
*
Ono nedělní ráno pro mnohé začalo již v sobotu, kdy se chystala finální podoba trati, příprava povrchu, test časomíry a poslední kosmetické úpravy jak povrchu, tak vlastní organizace závodu. V neděli ráno se jezdci začali sjíždět po osmé hodině. Po prezentaci a postavení servisních zón začal trénink, kde většina přespolních hledala vhodné obutí na pro ně neznámou trať a povrch. Závod byl situován do lesoparku, s čistě šotolinovým povrchem, několika zajímavými srdečními průjezdy na samé hraně zdejší rokle a k vidění byly také technické pasáže, vlásenky i rychlé úseky. Celkem se jelo osm rychlostních zkoušek, čtyři různé okruhy, vždy v obou směrech.
Závod se od počátku vyvíjel velice zajímavě. Na prvních místech jezdili Michal Oppitz a Josef Pekař, z dálky pronásledováni Alešem Horákem - Alfem, Jardou Krejčím a Vlastou Pospíšilem. Pořadí jednotlivých jezdců se v průběhu závodu několikrát řádně promíchalo, ale po šesté rychlostní zkoušce se s výjimkou třetího až pátého místa v podstatě ustálilo. Na stupni nejvyšším po pěkném souboji nakonec stanul Michal Oppitz z týmu Monkeyracing, na druhém místě pak skončil Josef Pekař z RedBull týmu. Na třetím až pátém místě se po celou dobu sváděl asi nejtěsnější a nejdramatičtější boj, který nakonec vyzněl ve prospěch Vlasty Pospíšila z xracing týmu.
*
Závod je svou lokalitou velice atraktivní, s krásnými technickými průjezdy kolem zdejší rokle, kde po nezvládnutí výjezdu ze zatáčky skončili i dva jezdci v průběhu závodu. Po celou dobu závodu vládla velice přátelská a pohodová atmosféra, kterou si pochvalovali i ostřílení harcovníci z jiných prestižních rally a přislíbili účast nejen na dalších závodech, ale na celém příštím ročníku Rally Brno 2009. Je to slušný základ pro kvalitní startovní pole, které jak doufáme se bude rozrůstat o další jezdce.
K účasti na dalších závodech jsou samozřejmě zváni všichni závodníci z blízkého i dalekého okolí, amatéři i profesionálové. Nový závod nultého ročníku se připravuje na září, další na říjen a poslední, zimní se uskuteční na základě stavu vodní plochy brněnské přehrady.
Doufáme, že se nám podaří roztočit RC Rally kola tak dobře jako kovářskému tovaryši jeho kolo, které před několika staletími dokutálel do Brna. Základní kámen nového šampionátu byl položen, tak na start!

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky