RC Rally Brno

translate to english

1. Garden RC Rally

Publikováno 21.09. 2008

*
Druhým závodem nového brněnského rally podniku, který se jel 21. září v Obřanech, byla Garden Rally. Zbrusu nová trať postavená na „zelené louce“ nabídla divákům řadu pěkných momentů a jezdcům horkých chvilek při snaze udržet své speciály na trati.
Vlastní trať Garden rally je koncipována jako technická, s nezpevněným povrchem a s celou řadou zajímavých úseků. Místy úzké cesty se střídají se širokými táhlými zatáčkami a nechybí ani několik zajímavých architektonických staveb v podobě dřevěného kostelíku se hřbitovem nad úsekem zvaným Monte-Carlo, visutý dřevěný most nad skalním kaňonem nebo v dálce dominující kopec Monkey-hill.
*
Termín závodu, stanovený dávno před vznikem trati, byl silným akcelerátorem pro organizátory a všechny, kdo se na stavbě trati podíleli. Ačkoli počasí při stavbě trati přálo a práce šla od ruky, na vlastní závod už tak štědré nebylo. V předvečer závodu se vzhledem k apokalyptické předpovědi rosniček dokonce zvažovalo zrušení závodu, ale naštěstí se vše vsadilo na divokou kartu a to se vyplatilo.
Startovní listina se od posledního závodu v Kohoutovicích rozrostla na 23 jezdců, ovšem dva se před startem omluvili, takže konečný počet byl 21 soutěžních vozů na startu. Konečná statistika byla pět jezdců ze zlínského Intercupu, tři z táborské rally, jeden z blanenského rc klubu a zbývající z domácích týmů, jednotlivci a přespolní.
*
Ráno, v den závodu, byla trať jen lehce provlhlá a to i přesto, že přes noc pršelo. Kolem osmé hodiny se závodníci pomalu začali sjíždět a rozbalovat své servisní boxy. Bylo chladno, ale vypadalo to na setrvalý stav a nebylo důvodu pro znepokojení. Proběhl „shakedown“, mnozí ladili vhodné obutí, jiní vnitřně zahřívali „motory“.
Závod byl odstartován v devět hodin, podle rozpisu. Jelo se celkem 8 rychlostních zkoušek. Tři z nich byly stejné a jely se v obou směrech, poslední dvě byly speciální, prodloužené „erzety“, každá odlišná. Z pohledu náročnosti se jedná o převážně technickou trať s několika rychlejšími pasážemi, poslední dvě RZ pak byly velmi rychlé s táhlými dlouhými úseky.
*
Po první rychlostní zkoušce se vedení ujal domácí jezdec Michal Oppitz, který si i v následujících zkouškách vedl velice dobře. Dalším domácím jezdcem, který držel kontakt s nejrychlejšími, byl Jirka Veselka. Jožka Pekař se sice po první RZ dostal na druhé průběžné místo, ale Tonda Hráček se svojí nenápadnou jízdou hned ve druhé RZ dostal na třetí místo a všem ukázal, že bude tím, kdo rozdává karty. Pořadí na prvních třech místech - Oppitz, Veselka, Hráček se neměnilo až do 5 RZ. Na čtvrtém místě se stále drželi oba jezdci z týmu RedBull, Jožka Pekař a Martin Čuřík, kteří si několikrát místa vzájemně prohodili. Zřejmě týmová taktika.
Velmi pěkné výkony, s velkým ohlasem na straně diváků, ukázali Jarda Krejčí a Čenda Brychta, kteří jeli nejen na čas, ale pro i diváky. Kaskadérskými kousky v podobě excelentních skoků a v případě Brychty i promáčknutí střechy jeho Octávie, rozehřáli srdce všem zúčastněným a bylo to potřeba. Během závodu se nejen několikrát měnil povrch tratě, ale vzhledem k lehkým občasným deštíkům také počasí a okolní teplota. Někteří jezdci reagovali na snížení teploty speciálními aditivy v podobě domácí slivovice, což se později ukázalo jako ne zrovna nejšťastnější řešení, především po zhlédnutí závěrečných výsledků.
*
Napínavý závod se odehrával nejen na předních místech, ale i o kousek dál se jezdilo s maximálním nasazením. Vyrovnaný výkon podali jezdci z táborského šampionátu Alf i Kuba Konecký z Five týmu a Láďa Karlík, aktivní jezdec ze zlínského Intercupu. Poprvé se na start brněnské rally postavilo také několik nováčků a nevedli si špatně. Bratři Praisové se předvedli v dobrém světle, a i když neoslnili umístěním, z jejich jízdy bylo znát, že se dostávají stále víc do formy.
Po šesté rychlostní zkoušce se do vedení dostal zásluhou efektivní jízdy dosud na třetím místě jezdící Hráček. Oppitz se propadl na druhé místo stejně jako Veselka na třetí. I po sedmé RZ bylo pořadí na prvních třech místech stejné, ale to už se z předchozího pátého místa na čtvrté svou dravou jízdou dostal Martin Čuřík. Závěrečný spurt v posledních třech rychlostních zkouškách mu přinesl své ovoce. V poslední RZ se již pořadí na prvním místě neměnilo, Veselka stáhl ztrátu na dosud druhého Michala Oppitze a dostal se před něj, ale bleskem z čistého nebe byla finální jízda Martina Čuříka. Poslední dvě rychlé RZ mu sedly na tělo, bez větších chyb proletěl trať a časomíra po poslední RZ vyřkla závěrečný ortel. O neuvěřitelnou jednu setinu vteřiny předjel Michala Oppitze a umístil se tak na konečném třetím místě v celkovém hodnocení závodu 1. Garden Rally.
*
Na prvním místě tedy skončil Tonda Hráček z RC Blansko, na druhém Jirka Veselka z Brna a na třetím místě Martin Čuřík z RedBull týmu. Závod se i navzdory nepříliš vlídnému počasí velice povedl. Soutěžní,ale pohodová atmosféra vládla od začátku až do poslední vteřiny. Diváků se na trati za celý den vystřídalo několik desítek a domů si odnesly pěkný zážitek z jinak chmurného nedělního dne.
Po úspěšném prvním závodu brněnské Garden Rally bude tato trať jednou ze stěžejních v nadcházejících ročnících podniku Rally Brno. V plánu je dostavba části se zpevněným povrchem a celkové rozšíření trati v zadní části pozemku. Vzhledem k atraktivitě trati se samozřejmě pojede hned příští rok a všichni jsou zváni k aktivní či pasivní účasti nejen na Gardenu, ale na celém ročníku této soutěže.

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky