RC Rally Brno

translate to english

Jak fotit RC Rally

Publikováno 27.11. 2012

*
Při focení RC rally se mě spousta lidí ptá, jak nastavit svoji fotokrabičku, aby z ní vylezly dobré fotky. Na to neexistuje jednoduchá univerzální odpověď, proto vznikl tento článek, ve kterém se pokusím nastínit alespoň pár tipů, jak dosáhnout dobré fotky z RC rally.
Předem upozorňuju, že článek předpokládá mírně poučeného uživatele zrcadlovky, kterému nejsou neznámé pojmy jako expoziční čas, clona nebo ISO.Technika

K focení RC rally používám v dnešní době už stařičký Canon EOS 40D, ale obdobné fotky zvládnete i s přístrojem o jednu úroveň nižší řady.

Z objektivů zpravidla používám:
  • teleobjektiv 70-200 mm – ideální na detailní záběry auta. Nezkresluje fotografovaný objekt a umožňuje malou hloubku ostrosti, která eliminuje rušivé pozadí.
  • širokoúhlý 10-24 mm – vhodný pro větší celky i s jezdcem, anebo fotografie z těsné blízkosti auta. Při příliš malé vzdálenosti od auta zkresluje, což někomu nemusí být po chuti. Používám jej i pro reportážní fotografie – širokoúhlý záběr dodá divákovi pocit, že je uprostřed dění.
  • základní 17-50 mm – na všechno ostatní
  • fisheye 10-17 mm - výjimečně na experimenty.
*
Blesk většinou nepoužívám, kromě experimentů u lesních závodů.

Vzhledem k rychlému pohybu fotografovaných objektů je nutné často použít poloautomatický režim, při kterém si nastavím prioritu závěrky nebo clony (nastavím jednu z hodnot a druhá hodnota se mi automaticky dopočítá). Fotografuju zásadně do RAWu, což mi umožňuje doladit drobné nedostatky expozice později při postprodukci v počítači. Vysoká rychlost auta a jeho nepředvídatelnost pohybu vyžaduje i použití sekvenčního snímání a automatického ostření. Automatické ostření vypínám pouze výjimečně, pokud fotím na krátký čas a mám předem vybranou konkrétní kompozici s konkrétním místem, ve kterém očekávám, že se auto bude vyskytovat.

Pozice

Občas vídám ostatní fotografy, jak poletují po dráze a fotí bez přípravy, kde je zrovna napadne a kde je zrovna jejich oblíbený jezdec. Já se snažím vybrat záběr tak, aby kromě fotografovaného objektu neobsahoval v pozadí příliš rušivých objektů, a pokud už tam nějaké jsou, snažím se je s citem zahrnout do výsledné kompozice.

Fotograficky atraktivní jsou lokality:
  • Tam, kde je hluboká šotolina, která odlítává od kol.
  • Louže vody, která po průjezdu auta vystříkne vysoko do vzduchu.
  • Průjezd a výjezd ze zatáčky, ve kterém je auto v náklonu, což působí dynamicky i na asfaltu. Na šotolině navíc právě v tomto místě nejvíc odlítávají kamínky.
  • Místa s hlubokým prachem, jemným pískem nebo popelem. Pokud se vám povede fotit takovou lokalitu v protisvětle proti slunci, paprsky světla prosvětlí zvířený prach a získáte dokonalou atmosféru.
  • Skoky.
*
Na jedné lokalitě se zpravidla zdržím delší dobu, někdy i půl kola nebo i více. Během té doby fotím auta všech projíždějících jezdců a postupně ladím techniku a kompozici. Ze série pak vyberu maximálně 2-3 nejlepší fotky.

Buďte slušní k jezdcům

Při focení musíte pozici důkladně promyslet – musíte být dostatečně blízko, ale zároveň nesmíte závodníkům zavazet. Prohlédněte si tedy předem, kudy jezdci běží a nestavte se jim přímo do dráhy běhu. Když už se rozhodnete, že pozice stojí za to, že budete i zavazet, vydržte na stejné pozici celé jedno kolo (pokud vás někdo nevyhodí), ať se z vás stane trvalá součást trati jako sloupek o pár metrů vedle, ať mají všichni jezdci stejné podmínky :)

Výběr

Nepovedené fotky průběžně mažu už na závodech, nicméně i tak se mi stane, že domů na kartě přinesu fotky jejichž počet přesahuje 1000. Nebojte se je promazat a vybrat z nich opravdu jenom ty top nejlepší. Někdy to trhá srdce, ale když máte dvě kvalitní fotky, které zachycují to stejné, jedna z nich prostě musí pryč, přestože je sama o sobě dobrá. K zachycení atmosféry závodu bohatě postačí mezi 50 až 80 fotkami. Větší sérií diváky unudíte k smrti. Upřímně říkám, že touto selekcí se může stát, že některé auto nebo některý jezdec se ve výsledném výběru vůbec neobjeví – mým cílem není nafotit všechny závodníky a ani není reálné sledovat, jestli fotku konkrétních aut nebo jezdců už mám nebo ne. Výhodu mají samozřejmě jezdci v první polovině závodního pole, kteří jezdí dravě, a to se projeví i ve výsledných fotkách. Na druhou stranu, pokud na nějaké pozici začnu fotit na počátku kola (což tak většinou je), tak se může stát, že než zjistím, jak se na daném místě auta chovají a kudy projíždí, některé fotky se nepovedou a odskákají to jezdci na předních pozicích. Dobrá rada tedy zní: pokud chcete dobré fotky, nejezděte na první místa :)

Postprodukce

Po návratu domů a základním promazání fotky vyvolám z RAWu, přitom opravím expozici, a to i lokálně (tváře jezdců proti obloze apod.), ořežu, srovnám horizonty a provedu barevnou postprodukci, která fotkám dodá dravost a atmosféru (někomu se to může zdát nepřirozené – vím, chápu, neberu :). To vše v programu Adobe Photoshop - pokud nemáte Photoshop, stejných výsledků dosáhnete i ve volně dostupném GIMPu.

Tipy a triky

Stejně jako u jiných fotografických disciplín i v případě fotografování RC rally je ze všeho nejdůležitější záměr autora. U RC rally je to většinou zachycení dynamiky jízdy a atmosféry závodu. Pro zachycení dynamiky jízdy používám dvě základní techniky, které jsou závislé na povrchu, na kterém se závod odehrává, a to zmrazení pohybu a tzv. panning.

1) zmrazení pohybu

Tato technika je vhodná, pokud se závody jedou na šotolině nebo povrchu, na kterém od kol vystřelují malé kamínky, hlína nebo kapky vody. Nastavení fotoaparátu je jednoduché - musíte dosáhnout co nejkratšího expozičního času. Nastavíte tedy nejnižší clonové číslo, které objektiv umožnuje. ISO nastavíte podle aktuálních světelných podmínek. Kola auta sice nebudou vůbec rozmazaná, to nám ale nevadí, protože dynamiku pohybu budou evokovat právě kamínky nebo bláto odlétávající od kol. Při špatných světelných podmínkách, typicky například při závodech v lese, budete muset nastavit opravdu hodně vysoké ISO, které způsobí viditelnou zrnitost snímku. Někomu to může vadit, já osobně jsem toho názoru, že u akčních sportů zrnitost nevadí a naopak to snímku dodá na akčnosti.

Nízké clonové číslo navíc zajistí malou hloubku ostrosti a auto tím krásně izolujeme od pozadí.

Nutno podotknout, že při slunečném dni tímto postupem můžete dosáhnout až přiliš malé hloubky ostrosti a auto tak může mít zaostřenou přední část a rozostřenou zadní část a naopak. Někdy to není na škodu, někdy to už může působit nepřirozeně - v tom případě zvyšte mírně clonové číslo, anebo snižte ISO. Tím dosáhnete větší hloubky ostrosti, kdy auto bude v celé své šířce krásně zaostřené, zatímco pozadí bude ještě rozostřené. 

Pozor - tuto techniku nedoporučuju příliš používat, jedou-li se závody na asfaltu - pokud zrovna auto nebude v zajímavém náklonu nebo výskoku, bude vypadat, že se nepohybuje a prostě jen tak nudně stojí na zemi.
*
Velmi atraktivní jsou fotografie auta ve výskoku – pro takovou fotku použijte právě techniku zmrazení. Nezapomeňte do obrazu zahrnout i podklad, aby bylo vidět, jak je auto vysoko a že jen tak neurčitě neletí v neohraničeném prostoru.
*


2) panning + dlouhý čas

Pokud se závody jedou na asfaltu, musíme dynamiku pohybu do snímku dodat jinak, protože zmrazení pohybu by vypadalo příliš staticky a nudně, auto by v podstatě stálo na místě. V takovém případě přepínám na prioritu času a nastavím čas na zhruba 1/350 až 1/500 ms, případně i méně. Objektivem musíme sledovat dráhu pohybu fotografovaného objektu, což vyžaduje trochu tréninku, ale postupně dosáhneme toho, že budeme mít ostré auto, zatímco kola a pozadí budou dynamicky rozmazané.
*
Při použití této techniky, alespoň zpočátku, budete mít spoustu odpadu, toho se nelekněte - postupem času to bude jenom lepší.

Samozřejmě nám nic nebrání použít tuto techniku i na šotolině, nicméně odlítávající kamínky budou rozmazané a ztratí to kouzlo dravosti.

3) podhled

Při focení RC rally se nebojte snížit na úroveň autíček a foťte od země. Fotkám tak dodáte na realističnosti – někdy auta budou vypadat jako auta skutečná 1:1. Fotoaparát můžete držet u země naslepo, anebo si přineste karimatku a k focení si pohodlně lehněte – uvidíte tak do hledáčku a snížíte množství odpadu.
*
Zatím jsem zmíňoval pouze fotky samotných aut, ale závody nejsou jenom o autech, jsou to samozřejmě i závodníci, kteří je řídí. Když už fotíte z podhledu, zkuste použít širokoúhlý objektiv, nastavte ostřící bod na spodní hranu objektivu a zamiřte objektiv směrem nahoru od země. Ostřící bod tak budete mít namířený na auto ve spodní části obrazu a zároveň zachytíte i postavu závodníka, a to včetně soustředěného výrazu ve tváři. Vzhledem k tomu, že tvář závodníka tak fotíte proti světlé obloze, je pravděpodobné, že bude oproti autu podexponovaná. Abyste tomu zamezili, buďto si scénu přibleskněte, anebo později při postprodukci v počítači zvyšte expozici lokálně okolo tváře závodníka – vzhledem k tomu, že už fotíte jenom do RAWu to nebude problém.
*
Pokud použijete širokoúhlý objektiv, je pravděpodobné, že se budete potřebovat dostat velmi blízko autu, abyste jím vyplnili plochu fotografie – v tom případě pozor na kamínky odlétávající od kol – rádi zamíří přímo do skla objektivu. Proto vždy používám alespoň UV filtr – ztráta filtru nebolí tak jako ztráta celého objektivu.

4) Hloubka prostoru

Podobně jako v bodě 1 nastavte nízké clonové číslo, anebo velmi krátký expoziční čas. Dosáhnete tak nízké hloubky ostrosti, pozadí se vám rozostří a auto odizolujete od pozadí. Účinek můžete ještě umocnit tím, že mezi objektiv a auto dostanete další objekt (kámen, vytyčení trati, apod.) - objekt v popředí bude také rozostřený a divák bude mít pocit, že auto se pohybuje v třirozměrném prostoru.
*


5) Prostředí

Pokud budete fotit pouze auta, budou se za čas vaše fotky podobat jako vejce vejci a divák nepozná, jestli se závod jel v Brně, Vyškově, nebo Blansku. Využijte proto charakteristických objektů v okolí a zakomponujte je do obrazu – může to být komín v pozadí, bouda charakteristická pro staveniště, nebo třeba vtipné dekorace okolo trati. Dodáte tím fotkám atmosféru a všem bude jasné, kde se závod odehrával.
*


6) Reportáž

Závody nejsou jenom o autíčkách, ale hlavně o lidech, kteří s nimi jezdí, kteří závody organizují, nebo se jen tak točí okolo. Zkuste zachytit atmosféru závodu a foťte přípravy techniky v přestávkách, ostré debaty mezi jezdci, nebo ladné partnerky soutěžících, bez jejichž tiché tolerance a mnohdy i aktivní pomoci by se závody nemohly odehrávat.
*


7) Experimentujte

Závody se jezdí zpravidla celý den, máte dost času na nafocení dostatečného počtu atraktivních fotek, a tak zbyde i čas na experimenty. Můžete tedy porušit všechna vyše uvedená pravidla a nastavit svůj fotoaparát na extrémně dlouhý čas, zaostřit záměrně mimo auto, použít neobvyklý objektiv, anebo blesk.
*
Speciální situací jsou noční závody, při kterých můžete nafotit takto efektní záběry. Připevněte fotoaparát na stativ, vypněte blesk (závodnicí by vám nepoděkovali kdybyste jim bleskali do očí :), nastavte minimální ISO, nejvyšší clonové číslo a co nejdelší čas. Můžete takto dosáhnout času až jednotek minut. Pokud vidíte bližící se auto, pusťte spoušť a nedotýkejte se fotoaparátu (hodí se i dálková spoušť, ale není vyloženě nezbytná). V ideálním případě se během dlouhého času expozice auto postupně přiblíží až k vám a projede okolo vás a ve své dráze jízdy svými světly vykreslí efektní světelnou čáru.
*


8) Sekvence

Máte-li zrcadlovku umožňující sekvenční snímání, zapněte jej, zafixujte expozici, abyste měli všechny snímky stejně exponované, vyhlédněte si kus dráhy, ve které se jezdec bude pohybovat delší dobu, a jakmile vám vběhne do obrazu, držte spoušť až do doby, kdy z obrazu zmizí. Fotoaparátem nijak nepohybujte – můžete použít i stativ, ale pokud máte Photoshop, nemusíte ani to, Photoshop vám srovná všechny snímky do jednoho úhlu (File - Scripts - Load Files into Stack – zaškrtněte Attemp to Automatically Align Source Images). Pokud to za vás už neudělal Photoshop nakopírujte si všechny snímky do vrstev v jednom souboru, srovnejte je. Jednu fotografii si zvolte jako základ (většinou první anebo poslední ze série), tu si dejte do nejspodnější vrstvy a následně postupně ve vrstvách nad základní vrstvou maskujte okolí auta tak, aby z dané vrstvy bylo vidět pouze auto, které tak zapadne do základové vrstvy.
*
--
Tomáš Moščak
www.teac.cz
p.s. Pokud máte nějaké dotazy k tématu fotografování RC Rally, pište zde ...
Diskuze ke článku - Jak fotit RC Rally.

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky