RC Rally Brno

translate to english

Malé ohlédnutí za Blackboardem 2013

Publikováno 24.06. 2013

*
Vyškovská Blackboard rally je již tradičně dvoudenní závod šampionátu Rally Brno s dlouhými asfaltošotolinovými a nočními rychlostními zkouškami, na který se řada jezdců těší celý rok. I ten letošní závod se stejně jako ty předešlé zapsal zlatým písmem do kroniky historie šampionátu. Co se dělo si připomeneme právě teď.

Jeden nebo dva dny?

Názorů na dvoudenní závod je několik. Mnozí ocení délku a počet rychlostních zkoušek, jiní prostředí a možnost pobavit se s ostatními závodníky nebo třeba šanci se jednou za rok sejít, něco zažít nebo spolu něco vypít a oslavit. Na druhé straně je tu skupinka odpůrců, kteří ve dvoudence vidí neuvěřitelnou ztrátu času a vymyslí řadu argumentů, proč nemohou přijet. Osobně jsem a vždy budu členem skupiny "A" a jsem rád, že je nás takových víc, protože dvoudenní závod je něco speciálního, takový RC Rally modelářský svátek, kde se skloubí to, co nás baví, s tím co máme rádi. Sport, zábava a relax.

Příprava, zázemí a catering

Příprava dvoudenního závodu se od toho jednodenního liší hlavně zajištěním ubytování, zázemí a především občerstvení, které tu prostě nemůže chybět. Letos bylo zajištění o poznání složitější než v minulých letech. Naštěstí jsme sehnali spřízněnou duši ve vyškovském pivovaru a ta zajistila vše co je třeba. Stejně jako v předešlých třech letech nám asfaltové prostory pro naše dovádění poskytla Základní škola Tyršova ve Vyškově a šotolinové úseky s potřebným kompletním zázemím pak Sokol Vyškov.

Vytyčení tratí

Vlastní příprava závodu se letos povedla nad míru očekávání. V pátek od 17 hodin se čile lajnovalo a zatloukalo. Po necelých třech hodinách bylo vše vyznačeno a stačilo jen dodělat pár přejezdů, rozmístit vytyčovací prvky na asfaltu a umístit mosty. Radost nad skvěle odvedenou prací spláchly silné noční a ranní bouřky, takže ráno po příjezdu na místo závodu bylo vše dokonale umyté. Notná část šotolinové části se změnila v jezírka a rybníčky, které nešlo pro závod použít. Nezbývalo než sklidit natlučené prvky, nalajnovat a vše znova vytyčit. Původně volné dopoledne se tak změnilo v maratón, který skončil až zahájením závodu.

Startovní pole

*
Vůbec poprvé jsme v šampionátu Rally Brno přivítali zahraniční jezdce a to hned čtyři. Závodníci z Polska ujeli neuvěřitelných 1280 km proto, aby mohli poměřit síly s jezdci brněnského šampionátu, za co jim patří uznání. To, jak se jim dařilo v závodě, se dozvíte z výsledků. Do VI. Blackboard Rally 2013 odstartovalo 23 jezdců, z toho 3 junioři a 5 týmů.

První etapa

Původní rozpis 4 denních a 2 nočních rychlostních zkoušek se vzhledem k menšímu počtu jezdců a rychlejšímu průběhu závodního dne upravil na 8 denních a 2 noční. Start do první etapy odbily nedaleké vyškovské věžní hodiny v 15:00 středoevropského času. Jako první startoval Filip Bezděk, nejvýše to umístěný jezdec v průběžném pořadí z těch, kteří závod absolvovali. Následoval ho Michal Oppitz, Aleš Horák, .... a další. Všechny testy byly vedeny na obou površích, což hrálo důležitou roli při výběru vhodných pneumatik. Nejlépe si zde vedly tzv. Rally Blocky, různým způsobem modifikované.

Závěr první etapy znamenal první průběžné místo pro Michala Oppitze s časem 34m:26s, druhé místo pro Filipa Bezděka 34m:37s a třetí pro Aleše Horáka 34m:44s. Další pořadí jezdců naleznete v kompletních výsledcích Výsledky VI. Blackboard Rally 2013. Auta poté zajela do uzavřeného parkoviště, kde čekala na další část závodu.

Čekání na tmu

*
Pro absolvování nočních rychlostních zkoušek je prvořadým předpokladem přítomnost tmy. Volný čas využili jezdci k opravě svých rally speciálů a především montáží světelných ramp a celkovou kontrolou osvětlení. Vzhledem k tomu, že letošní noční rychlostní testy nebyly povinné pro všechny jezdce, byly výsledky vyjmuty z celkového hodnocení závodu a noční RZ se tak staly mini závodem v závodě.

Night stages I./II.

Do nočního zápolení se vydalo 14 jezdců ze startovního pole. Zajímavostí je, že všichni vedoucí jezdci a velká část první desítky průběžného pořadí se těchto závodů nezúčastnila. Odůvodnění prý bylo šetření techniky a pneumatik do druhé etapy.

Každopádně všech 14 jezdců zdárně dojelo do cíle obou RZ a vítězství si v podobě, jak jinak než černého vyškovského piva, vyjel Petr Zvejška, následovaný Lubomírem Klinkáčkem a Honzou Šmardou.

Druhá etapa

*
Následující den vyjely vozy v 8:45 z uzavřeného parkoviště do II. etapy. Start do 9. RZ tohoto náročného závodu začal v 9:00. Závod probíhal v příjemném tempu. Sluneční paprsky se rychle opřely do asfaltu a ten pomalu začal měnit adhezi pneumatik. Také šotolinová část začala po promočení z minulého dne vysychat a prášit. Navýšením počtu RZ v předchozí etapě umožnilo snížit počet RZ v etapě druhé a tak na jezdce čekalo jen 6 RZ.

Průběžné pořadí se ve druhé etapě začalo měnit, když všechny testy začal vyhrávat doposud druhý Filip Bezděk. V 10 RZ se dostal na první místo před Michala Oppitze, kterému pak postupně ujížděl. Oppitz pomalu začal odjíždět i Horákovi a tak bylo pořadí na prvních třech místech více či méně jasné, i když každý ví, že závod končí posledním rychlostním testem.

Boj o místa probíhal napříč celým startovním polem, o čem se můžete přesvědčit v grafech kompletních výsledků. Zajímavé bylo počínání Jiřího Veselky, kterému se několikrát podařilo zajet 3. místo v RZ, ale neustálé ladění řízení, se kterým se potýkal prakticky od začátku, mu nedovolilo stabilní výborný výsledek, na který jsme u něj byli léta zvyklí. Naštěstí slávu rodu Veselků nesl na bedrech na čtvrtém místě jezdící Sebastian Veselka.

Výsledky závodu

Závod skončil druhou etapou a 14. rychlostní zkouškou. Po jejím dojetí byly výsledky následující. Na prvním místě Filip Bezděk 01h:02m:01s, na druhém Michal Oppitz 01h:02m:37s a na třetím Aleš Horák 01h:03m:35s. Tímto umístěním dosáhl Filip Bezděk vůbec prvního „prvního“ místa v šampionátu Rally Brno a Aleš Horák vůbec první „bedny“ tamtéž. Gratulujeme.V poháru hodnocení týmů se na prvním místě umístil tým Jipocar RC Racing Team (Oppitz/Pospíšil), na druhém Five team (Horák/Konecký) a na třetím PÍSEČNÉ RALLY TEAM (Klinkáček/Šmarda).Mezi juniory si prvenství vyjel Tomáš Wagner, druhý skončil Adam Martínek a třetí Jiří Kostiha. Gratulujeme. Kompletní výsledky - Výsledky VI. Blackboard Rally 2013

Příští Blackboard 2014

I přes letošní, méně početné, startovní pole se i příští rok můžete těšit na dvoudenní závod ve stejné lokalitě, se skvělými podmínkami a přátelským prostředím, které jistě přiláká více jezdců na tento nezapomenutelný závod, který, pokud to jen trochu půjde, zůstane dvoudenním kláním všech příznivců RC Rally nejen z Česka, ale i zahraničí.

Poděkování

*
Nedá mi nepoděkovat těm, kteří se podíleli na tom, aby tento závod mohl proběhnout. Děkuji Alfovi, je ředitelem a autorem tratí všech závodů Blackboardu ve Vyškově a samozřejmě Věrce, která ho vždy provází. Dále Petru Wagnerovi za poskytnutí vápna na vyznačení a pomoc při sobotní reinkarnaci tratí, Kubovi Koneckému, který mi pomáhá snad se vším, Petrovi Zvejškovi a Monkeymu, bez kterých si nedovedu představit Rally Brno, klukům Kostihovým za pomoc při stavbě a v neposlední řadě mojí Anežce a Adélce, které pomáhaly s přípravou oba dny a po dobu závodu Vám hlásí, jak rychle jste dosvištěli do cíle. Pokud jsem na někoho zapomněl, tak se omlouvám.

Jestli pak jste si všimli kdo Vás fotí? Děkujeme Honzo (Šmarda)
Děkuji také Míše Luskové z vyškovského pivovaru, která se se svými kolegy postarala o jídlo a pití, a samozřejmě Sokolu Vyškov a Základní škole Tyršova.
Fotodokumentace ze závodu: Od Piotra Lipy: foto


Text: Vlastik Pospíšil
Foto: Jan Šmarda

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky