RC Rally Brno

translate to english

Reportáž z Blackboardu 2014 a rozhovory s jezdci

Publikováno 08.07. 2014

*
5. a 6. července se jela tradiční dvoudenní Blackboard Rally, které se mimo české a moravské závodníky zúčastnili také závodníci z Polska, Rakouska a Slovenska.
Náročná soutěž nezklamala ani letos a tak jsme byli svědky dalšího krásného RC Rally víkendu na Moravě.
Soutěž byla vypsaná na dvě denní etapy s celkem čtrnácti rychlostními zkouškami a separátní noční část se dvěmi rychlostními zkouškami.


První etapa

*
Do první, sobotní etapy odstartoval průběžně vedoucí Marek Střihavka ve 12:15. Šampion soutěže nevyhrál první RZ jen o pár desetin vteřiny za Alešem Horákem, David Čech zajel třetí čas a nadějný Hanz Brich čas pátý, ale závod byl v samém začátku.
Jezdci pomalu přicházeli na chuť přesnému asfaltu a klouzavé šotolině když se ukázalo, že počasí ještě změní průběh závodu.
Stříhavka se již v druhé RZ dostal do vedení, David Čech na druhé místo a vzadu svůj útok chystal Brich.
Zprvu slibné počasí se zhoršilo, a tak se RZ jely na mokrém povrchu a to i za mírného deště.
Pak přišla pro Marka Střihavku smolná čtvrtá RZ, ve které mu vypadl čep ramene, čímž ztratil něco přes 1 minutu a propadl se na osmé průběžné místo.
Do vedení se dostal Čech a Brich už byl druhý! Třetí pak Michal Bouchner. Ten si zažil pár minut strachu v 6. RZ, kdy se po technické závadě propad až na průběžné 19. místo a s bojem o bednu byl tak konec. Závěrečná zkouška první etapy závodu už žádné drama nepřinesla a tak jezdci skončili v pořadí - Čech, Brich a Střihavka. Kompletní výsledky zde: Online výsledky VII. Blackboard Rally 2014

Exkurze do pivovaru Vyškov

Pauzu mezi první etapou a nočními rychlostními zkouškami si jezdci zpestřili návštěvou místního pivovaru s prohlídkou výroby a ochutnávkou piva přímo z tanků.

Noční rychlostní testy

*
Specialitou Blackboard Rally jsou tradiční noční rychlostní zkoušky, které jsou sice vyjmuty z celkové klasifikace, ale jsou tak separátním závodem s vlastním oceněním a specifickou atmosférou. Startovalo se ve 22:15 a jely se dvě rychlostní zkoušky, do kterých nastoupilo 15 jezdců.
Noční RZ vyhrál s přehledem Honza Brich, druhý skončil Pavel Skoupý a třetí Michal Bouchner.

Druhá etapa

*
Následující den sliboval skvělé počasí a perfektní souboje na špici startovního pole i v jeho středu. Doslova o vteřiny se tahali jak jezdci v celkovém pořadí tak v jednotlivých kategoriích a i junioři si skvěle zabojovali.
Druhá, nedělní etapa odstartovala v 9:00 a opět to byl Marek Střihavka, který stejně jako poslední rychlostní zkoušku první etapy, vyhrál i první rychlostní zkoušku etapy druhé, což ho zase posunulo nahoru. Vedení si stále držel Čech, ale z druhého místa ho dojížděl Brich. Skvělé třetí místo stále držel Horák, ale závod nebyl zdaleka u konce.
Tratě byly stále více suché a prašné a horký asfalt začal klouzat. Celkový zvrat v pořadí přišel v 10. RZ, kdy se před perfektně jedoucího Čecha dostal Brich o více než 10 vteřin a tento stav se mu podařilo udržet až do konce závodu. Rychlonohému Střihavkovi se stíhací jízdou podařilo v poslední RZ o 3 vteřiny porazit dosud třetího Horáka, čím potvrdil, že mu průběžné první místo v šampionátu Rally Brno a MČR patří plným právem.

Celkové pořadí

*
Konečné pořadí:
  • 1) Brich Honza - 01:04:32
  • 2) Čech David - 01:04:41
  • 3) Střihavka Marek - 01:05:09
  • 4) Horák Aleš - 01:05:13
  • 5) Oppitz Michal - 01:06:39
  • 6) Pavlát Petr - 01:06:48
  • 7) Strahal Filip - 01:08:40
  • 8) Skoupý Pavel - 01:08:47
  • 9) Brychta Čeněk - 01:09:34
  • 10) Bouchner Michal - 01:09:38
Kompletní výsledky zde: Online výsledky VII. Blackboard Rally 2014

Kategorie Junioři

*
Nejen na čele se odehrávaly dramatické situace. Také uprostřed startovního pole v kategoriií junior vládla po celou dobu závodu bojovná nálada. Tomáš Wagner, který svůj RC Rally speciál zvládá bravurně, jel s rozvahou svůj závod, ale Jarda Zvejška s nejmladším juniorem Jirkou Kostihou se "křesali" až do konce soutěže. Bylo vidět zklamání i radost, pokud se jim podařilo zajet lépe než soupeř, ale časomíra v cíli byla naúprosná. Po náročných 14 rychlostních zkouškách skupinu vyhrál Tomáš Wagner, druhý skončil Jirka Kostiha a třetí Jarda Zvejška. Gratulujeme!

Kategorie Historik

*
V kategorii Historik k žádným dramatickým změnám v průběhu celého závodu nedocházelo a jezdci této kategorie jako by jeli každý svoji ligu.
Čenda Brychta se v úvodu ujal vedení a prvenství v kategorii úspěšně dovezl až do cíle, stejně jako druhý Ondra Makal, kterému se ke konci na dostřel přiblížil jeho týmový kolega Jindra Hrouzek, ale ani ten pořadí nezměnil. Čtvrté místo v kategorii Historik obsadil Petr Wagner.

Kategorie Týmy

*
Z registrovaných týmů se letošní Blackboard Rally zúčastnili jen čtyři, takže souboj o body byl velice vyrovnaný.
Nikoho nepřekvapilo prvenství týmu Rebel Racing (92 bodů), ale mezi druhým a třetím týmem už byl rozdíl pouhého jednoho bodu, o který nakonec přece jen zvítězil Five Team (86 bodů) před třetím Jipocar RC Racing Teamem (85 bodů). Čtvrté místo patří týmu BMW Falken Team, ze kterého oba jezdci bojují také v kategorii Historik.

International Cup

*
Úplnou novinkou letošní Blackboard Rally byl tzv. International Cup, ve kterém se účastnili všichni jezdci, ze všech zemí. Oceněni pak byli první tři z dané země a tak si pro cenné zlato opět dojel Honza Brich za Česko, Igor Stasz za Polsko a mladý Marek Pástor za Slovensko (startoval vůbec poprvé v životě). Bohužel jediný závodník z Rakouska musel ze závodu pro opakovanou závadu na elektronice vozu odstoupit a nebyl tak v závodu klasifikován.
Opět jsme byli svědky vydařeného sportovního víkendu, na kterém se utkali nejen jezdci z celé ČR, ale také sousedních zemí. Zahraniční jezdci ocenili především možnost si poměřit síly s těmi nejlepšími z nejlepších, protože právě Česká republika je kolébkou RC Rally.

Zeptali jsme se ...

Nedalo mi se nezeptat několika jezdců na pár otázek ze života RC Rally a také na samotný závod Blackboard Rally.

Honza Brich

Honzo, před dvěmi lety druhé místo, teď první. Pěkný progress, čekal jsi to?
Určitě nečekal. Letos jsem nepředváděl příliš kvalitní výkony a na startu byla věhlasná jména MČR jako je Mára Střihavka, David Čech a můj velký rival Petr Pavlát. Před startem jsem chtěl porazit Peťáka, jelikož mi prakticky celou sezónu uniká o vteřinky a tento výsledek mě hodně namotivoval do dalších závodů.

Budeš si ve Vyškově věřit i za dva týdny na MČR RC Rally?
Při MČR to může být uplně jiný závod, ale pokusím se překvapit a atakovat TOP 5.

Názory na dvoudenní závody se liší, jak to vidíš ty?
Mě dvoudenní závody nesmírně lákají a to především díky atmosféře a nočním testům. Upřímně mi vadí rozdělení nočních testů od zbytku. Pokud chceme jezdit dvoudenní závody, měli by všichni akceptovat i to, že se pojede v noci. Ve velké Rally se taky jede v noci a nikdo si nestěžuje...

Vím, že ses těšil na noční rychlostní testy, byl jsi spokojen s počtem a délkou?
Myslím, že by vůbec nevadilo, pokud by se jelo o 1 či 2 RZty navíc, ale to už je na názoru každého. Jsem rád, že se jely alespoň 2 RZty.

Díky Honzo a přejeme hodně štěstí v sezóně.

David Čech

Davide, premiéra na dvoudenním Blackboardu a krásné druhé místo. Šest erzet jsi byl ve vedení, co se stalo v desáté?
Premiéra na Blackboardu byla výtečná, a to, že budu ve vedení tak dlouho jsem netušil. V desáté erzetě byla jedna z malých jezdeckých chyb, kterou jsem udělal. Narazil jsem zadním kolem do objízdného bodu, vylomila se mi spojovačka na zadním kole a musel jsem to nasazovat na erzetě.

Jezdíš rád na dvoudenní závody s nočními rychlostními testy?
Na dvoudenní závod jezdím rád, protože je večer dobrá zábava a hlavně není nic rozhodnutého dopředu. Noční erzety moc rád nemám, protože nevidím na auto :-) .

V šampionátu MČR, jsi označován za černého koně, myslíš, že i v nadcházejícím závodě MČR budeš bojovat o bednu?
Myslím, že v MČR bych mohl potrápit, když se bude dařit, ale to se neví, přece jen na MČR je větší konkurence a vetší tlak na psychiku a musí se jet rychleji a bez chyby.

Jezdíš TA-02, legendární podvozek vítězů RC Rally, je to náhoda nebo šance jak držet krok se současnou elitou?
Podvozek TA-02 jezdím už nějakou dobu a myslím, že s menšími úpravami je to jeden z nejlepších podvozků. Ale samozřejmě udržet krok s elitou je velmi těžké, protože každý rok se najde někdo, kdo jede rychleji a také všichni se zrychlují a tak je to těžký boj.

Marek Střihavka

Marku, aktuálně jsi v čele šampionátu RC Rally Brno a především MČR RC Rally, kde máš skvěle nakročeno k titulu, jaký je to pocit?
Pocit je to opravdu neuvěřitelný, také je to poprvé v životě. Nejen MČR ale i v Brně je opravdu těžké vyhrát. Ještě je ale hodně závodů do konce a stát se může cokoliv a hlavně, nic netrvá věčně :-)

Na Blackboardu jsi se potýkal s problémy, ale i tak jsi neuvěřitelně zajel, co se stalo?
Hned na začátku 4.RZty mi upadl čep z ramene a tím i kardan. Nejrychlejší bylo to posbírat a rukou "nějak" utáhnout a jet dál. Pak se strhla stíhací jízda to alespoň trošku zachránit, ale kluci jsou moc rychlí, takže mi to stačilo alespoň na to 3., ale krásné místo :-)

Víme o tobě, že jezdíš i pro někoho nepochopitelné bowdeny, je to důvod proč jedeš tak skvěle i s RC?
Když to tak vezmu, tak vše co jsem pochytil je právě z těch bowdenů. Jezdím s nimi už přes 10 let, takže jsem s tím defakto srostl :-D

Máš na závodech příjemný doprovod, jak se k tomu Marťa dostala? Je to tvoje rally škola?
Marťa mě hned od začátku co jsme spolu, přemlouvala, že by chtěla jezdit také, tak jsem jí postavil stejné auto co mám já, a začíná být opravdu dobrá, a to jezdí první rok! Samozřejmě ode mě dostala i pár rad. Teď si to musí už pobrat sama a učit se :-)

Díky Marku, ať se daří jak v MČR tak u nás v Rally Brno.

Igor Stasz (Polsko)

Ahoj Igore, po roce jsi se vrátil a znovu skvělý výsledek, jsi spokojen s umístěním?
Plán byl nejméně 9. místo jako v loňském roce. Tento rok jsem byl 9. do 13. RZ, ale ke konci jsem ztratil dvě místa. Takže nejsem úplně šťastný, ale z časů RZ mám pocit, že jsem byl rychlejší než v loňském roce. Myslím také, že konkurence je o dost silnější. Někteří noví jezdci jsou opravdu rychlí a je to pro mě velmi vzrušující s nimi soutěžit.

Letos jsi přijel s dalšími čtyřmi jezdci. Je to výzva pro vás se porovnat s jezdci z České republiky?
Všichni máme rádi rally a rádi jsme přijali Vaše pozvání. Děkujeme také za International Cup, je to pro nás šance být v první trojce. Musím říct, že letos jsme byli lépe připraveni než v loňském roce. Za prvé jsme věděli, co očekávat a hlavně jsme začali pořádat podobné závody v Polsku jako vy tady. Také už běháme za auty a startujeme po minutě, stejně jako vy. Vaše rychlostní zkoušky jsou užší a více klikaté než naše, tam máme ještě co dohánět, aby jsme u Vás byli konkurenceschopní, ale myslím, že jsme na dobré cestě.

RC Rally v Polsku je na vzestupu, určitě i dílem Roberta Kubici. Sleduješ "velkou" rally?
Rally je pro mě a hodně mých přátel důležitá už velkou řádku let. Před mnoha lety jsem i já závodil v nižších rally soutěžích v Polsku a později jsem byl spolujezdcem v polských mistrovstvích, zejména v Peugeot Challenge. Vzpomínám si, že Robert trénoval s mým kamarádem dlouho předtím, než se stal jezdcem Formule 1. Jak jste mohli vidět na počtu fanoušků na polské rally, vypadá to, že jme na vzestupu. Doufejme, že "velké" roky pro polskou rally brzy přijdou.

Můžeme s tebou a tvými kolegy počítat s účastí i příští rok?
No tak určitě, rád přijedu příští rok. Využiju všech svých zkušeností abych zabojoval ještě víc. Máme v plánu přijet ještě dřív, na nějakou šotolinovou soutěž. Během závodu jsme zjistili, že ztrácíme nejvíc na asfaltu, takže čistě šotolinový závod pro nás bude určitě lepší. Zajímalo by mě, jak by se Vám dařilo na polských erzetách. Můžete na oplátku přijet na náš dvoudenní závod v Toruni, který se jede 25-26. 10. 2014.

Igore, děkujeme za rozhovor i za pozvání a přejeme tobě i polské RC rally hodně pěkných závodů.

Poděkování

Na závěr bych ještě jednou poděkoval všem jezdcům, kteří vážili čas a své síly, přijeli do Vyškova a stanuli na startu tohoto krásného závodu.

Stějně tak děkuji Alfovi, Kubovi Koneckému a Monkeymu za pomoc při přípravě závodu, Petrovi Wagnerovi za poskytnutí bílého zlata (vápna) a samozřejmě Anežce a Adélce, které se staraly o měření Vašich časů.

Díky rovněž Sokolu Vyškov, společnosti Infos a Základní škole Tyršova za podporu našich závodů a doufám, že nám zůstanou nakloněni i v dalších letech.
Text: Vlastik Pospíšil
Foto: Michal Oppitz a Kuba Konecký
Rozhovor poskytli: Honza Brich, Marek Střihavka a Igor Stasz

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky