RC Rally Brno

translate to english

Tak trochu jiná Stavos rally

Publikováno 25.08. 2014

*
Po dobu existence závodu Stavos rally si tato soutěž získala své přínivce i odpůrce. Stavební, neuspořádané protředí s různorodým, ne vždy sjízdným, povrchem se specifickou atmosférou, to byla Stavos rally. Ale letos tomu bylo jinak.

Víc beton než šotolina

Zásadní organizační změny v místě konání závodu znemožnily využití tradiční kamenité části, ale naskytla se možnost použít další betonové plochy po demontované hale. Tím se naprosto změnil charakter závodu a z dříve "offroadové" rally tu byla skoro asfaltová soutěž s lehce šotolinovým nádechem.
Celý závod se tedy přesunul do prostor místní ubytovny, která mimo zmiňované betonové plochy nabídla skvělé zázemí, bufet, WC, kryté sezení pro jezdce a ... zkrátka vše potřebné pro pohodový závod.

Deštivé počasí

Nevypočítalné počasí, které vládne letošnímu létu, zásadně ovlivnilo povrch. Po propršené noci se na části rychlostních zkoušek objevily, místy i několik centimetrů hluboké kaluže.
*
Závod byl vypsán na devět RZ. Počet jezdců ve startovce se ustálil na komorních dvaceti čtyřech, což umožnilo rychlejší průběh závodu.
Již tradiční mužské startovní pole tu skvěle doplnily dvě zástupkyně něžného pohlaví, Marťa Korhelová a Pavlína Hostinská.
Naopak z těch nejmladších se na start postavili Jirka Kostiha, Jarda Zvejška a juniorský favorit Adam Martinek.
Start závodu byl tradičně v 9:00. První rychlostní zkoušky byly vedeny mimo místa s výskytem hluboké vody, ale i tak se místy muselo vodou projet. Jezdci, kteří podcenili zabezpečení elektroniky vozu se nezřídka setkali s problémy, ale všichni zdárně rychlostní testy dokončili.
Přesto, že se počasí začalo umoudřovat, vykouklo slunce a vítr začal vysoušet betonový povrch, bylo třeba zasáhnout i manuálně.
Věrča, Pavlína, Lukáš a další začali záchranou akci vysoušením nějhorším míst, čím umožnili využití zbývajících částí rychlostních zkoušek.

Průběh závodu

V průběhu celého závodu se odehrávaly souboje napříč celým startovním polem. Každý jezdec si našel svého soupeře a nebyla tak nouze o napínavé boje o cenné vteřiny i desetiny. První tři RZ vedl skvěle jedoucí Mára Střihavka, ale potýkal se s problémy s elektronikou jeho vozu a tak ho za ním těsně jedoucí Michal Bouchner v páté RZ předjel a jel si pro své vůbec první vítězství v šampionátu.
*
Drama ale pokračovalo, protože se k Márovi blížili za ním jedoucí Michal Oppitz a Aleš Horák, kteří spolu celou dobu bojovali o třetí místo. Vzhledem k Markovým problémům s elektronikou se na závěr přiblížili na několik sekund! Závěrem závodu se však původní boj o třetí místo přehoupl do boje o místo druhé a hon na Máru Střihavku. Ten druhé místo uhájil jen o vteřinu před Michalem Oppitzem, který v cíli udržel Aleše Horáka za sebou jen o dvě a půl vteřiny! Všichni tři se tak postarali o napínavý konec závodu!
Juniorské klání od samého žačátku ovládl Adam Martinek, který se po druhé RZ vyhoupl na 17. místo v celkovém hodnocení a to udržel až do konce. Současně tím vedl bezpečně vedl kategorii juniorů, protože jeho dva soupeři se přetahovali o 22. respektive 23. místo. Až do poslední RZ se na druhém juniorském postu držel Jirka Kostiha, ale déšť, který přišel v půli poslední rychlostní zkoušky, lépe zvládl Jarda Zvejška a tak v poslední chvíli urval co šlo.
*
V souboji křehkého pohlaví se utkaly dvě závodkyně, Marťa a Pavlína. Martina, která již brázdí rychlostní zkoušky nějaký ten pátek skončila na pěkném 21. místě. Pavlína Hostinská se v šampionátu Rally Brno objevila vůbec poprvé a pěknou jízdou, kdy se držela jen pár vteřin za ostřílenými jezdci, ukázala, že se o ní ještě bude psát.
Není vyloučeno, že příští rok se v šampionátu objeví nová kategorie právě pro ženy a dívky.

Nejlepší, ale poslední

Ačkoli, podle hodnocení řady jezdců, byla letošní Stavos Rally nejlepší v její historii, byla bohužel asi tou poslední. Během následujících let zde vyrostou nové bytové domy a tak se pro příští se Stavosem moc nepočítá.
Ať už to dopadne tak nebo tak, byla VI. Stavos rally důstojným zakončením éry jedné malé, desetinové zábavy.
O přípravu závodu se podělili Monkey, Čenda, Jirka Veselka a Petr Rovný. Děkujeme.
Text: xVx
Foto: Kuba Konecký

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky