RC Rally Brno

translate to english

Úprava TB-02 na rally speciál

Publikováno 25.01. 2009

*
Vzhledem k tomu, že jsem si pro náš rally šampionát vybral právě podvozek Tamiya TB-02, který je v základu určen pro onroad, bylo nutné je náležitě upravit a vylepšit. Malý návod na to, jak na to, je zde.
Jako první přišel na ředu bordelkryt. Jako materiál jsem použil plastovou slohu na papíry, která se svou tloušťkou jevila jako ideální. Dodává se v několika barvách, já vybral hnědou. Je částečně transparentní a krásně se dá řezat a ohýbat. Horní díl krytu jsem vyrobil z čirého plastu z podobné slohy, ale z tenšího materiálu.
*
Poté co se vana zakrytuje, vyvstane problém s přehříváním motoru a regulátoru, takže je zde nutnost dodělat aktivní chlazení. Zde se výborně hodí 5V ventilátory používané v PC, ideálně s co nejmenším příkonem, ale s ohledem na dostatečný průtok vzduchu.
Dalším krokem je zvýšení světlé výšky vozu, pro rally nezbytné. V přední části jsem vyřezal plato pod ramenama tak, aby se zvýšil jejich propad a také proto, aby drobné kamínky, které padají za osu ramen měly kudy vypadnout ven. V zadní části není třeba vyloženě řezat, ale stačí obrousit hranu, osazení, na platu v místě pod ramenama.
*
Se světlou výškou je úzce spojena výměna tlumičů. Ikdyž jsou v základu stavebnice olejové plastové tlumiče, které nejsou nejhorší, jejich nedostatečný - krátký chod je zcela vyřazuje ze hry. Takže na řadu přišly nové ALU tlumiče z Mini Inferna od firmy 3racing. Kvalita není špatná, ale je dobré je přetěsnit, trošinku tečou, ale ne moc. Originální pružiny z těchto tlumičů jsem vyměnil, respektive přední dal na zadní a do předních kratších dal pera ze stavebnice CC-01.
Původní diff jointy jsem nahradil daleko odolnějšími delrinovými, které vydrží daleko větší rázy a hlavně jsou opatřeny kroužkem, který zabrání rozevírání při akceleraci a brždění. U původních se také občas vyskytne problém s protočením kovoveho kroužku diferenciálu a s tím spojené stržení plastové drážky a tím se znehodnotí celý diffjoint.
Nákup volnoběžky na přední nápravu se zprvu jevil jako výborný nápad a první testy tomu i nasvědčovaly. Ale poté co jsem poškodil obě přední osy a to tak, že definitivně, šla ven. Velká síla / torze při záběru a nemožnost rozložení na druhé kolo se projevila dost razantně. Došlo také k poškození původních diffjointů, které jsou už nyní delrinové. Možná se k ní ještě vrátím, ale teď je odložena pro velkou spotřebu poloos. 17.10. 2008 - návrat k volnoběžce na Garden rally přinesl své ovoce. Příčinou prvotního zklamání z volnoběžky byly osy v celku od Yeáááh Racingu. Nové od 3racing, jsom zpracovány lépe a nesekají se při větším vytočení kol. Takže volnoběžka ano, především na technické tratě.
*
Řízení opět není zcela dostačující pro rally, kde je nutné se občas otočit tak říkajíc na pětníku. Proto je nutný zásah. Z alu plechu o síle 3mm jsem vytvořil prodloužení páky řízení a tím se zvětšil poloměr otáčení. Myslím, že dost podstatně. Původní otvory, kde byly kulové konektory prospojovačky řízení jsou nyní využity pro spojení obou pák řízení a spojovačky řízení se posunuly dál od osy otáčení a tím se dosáhlo větší dráhy a tím zvětšení vytočení kol.
Další změnou provedenou na mém TB-02 jsou převody. Změna ozubených kol s modulem 04 na 06 se projevila v daleko tišším chodu a také, ale to je jen těžko měřitelné, i na zlepšení přenosu síly z pastorku na oběhové kolo, především snížením tření.
*
Osadil jsem rovněž nový motor, 27 závitové Yokomo a můžu říct, že super. Velice dobrý motor s velký kroutícím momentem, je na rally jak dělaný. Jen pro rychlejší RZ někdy schází rychlost, ale to se dá poladit změnou převodového poměru.
Novinkou ve voze je také Regulátor od Graupnera - GM V4R plus, který hodnotím jako velice slušný až výborný, především v poměru cena a výkon!!! Samozřejmě V8 nebo V80 jsou daleko lepší, ale také dražší regulátory.
Momentálně není čas, ale pracuji na vylepšení sání vzduchu pro chlazení a také odvodu ven. Opět, jak bude čas, něco přidám. xvlastix

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky