RC Rally Brno

translate to english

Rozhovor s Jirkou Neudertem - Upeer

Publikováno 30.04. 2010

*
Pár dní po skončení druhého závodu Flat Track Rally jsem měl příležitost příjemně si popovídat s Jirkou Neudertem. Rozhovor s ním se nesl jak jinak než v duchu RC rally, takže nyní u odpoledního kafíčka či večerní sklenky vína si jej můžete vychutnat plnými doušky.
Jirko, jak si se dozvěděl o RC rally a co bylo tím klíčovým impulsem pro aktivní účast v RB?
K RC rally mě přivedli kluci Oppitzovi. Znal jsem je z práce a tenkrát jsem navštěvoval Monkeyho fotoblog. Mám rád fotografii. No a tady jsem našel fotky RC závodů. Jako malej jsem hrozně chtěl něco na vysílačku... loď, auto, letadlo... nikdy to ale nedopadlo. Když jsem pak viděl RC rally, úplně mě uchvátila. Minulou zimu se zrodila myšlenka, že pomůžu klukům rozjet nový web rallybrno.cz a jako odměnu dostanu Matějovo staré rally auto. Stalo se a mohl jsem začít závodit :-) Koho by zajímalo více detailů, na uramotor.cz je o tom celý článek.
*
Jakou techniku máš k dispozici a jak si spokojený?
Jezdím stále s darovaným Thunder Tigerem TS-4e. Koupil jsem k němu jiné rádio – jednu z prvních levnějších WIFI od ACOMS. To auto by teď původní majitel (mělo ještě nějakého před Matějem) už asi ani nepoznal – pořád jsem se v tom vrtal a dost věcí upravil :-) Nemám v něm nic extra, nechtěl jsem původně příliš investovat. Myslím, že se mi povedlo nastavit auto tak, jak jsem potřeboval. Zbytek je v rukou. Na druhou stranu je to už fakt dědeček a má už vůle, špatně se na něj kupují díly a navíc... ostatní dnes jezdí s mnohem lepší a novější technikou. Takže sice jsem teď s autem celkem spokojen, ale mám takový sen obměnit ho... patrně na příští sezónu. Podle finanční situace.
Loni jsi vstoupil do šampionátu RB se svým týmem URA:MOTOR, jak hodnotíš uplynulou sezónu z pozice manažera?
Já myslím že super! Přes internet jsem se dal dohromady s člověkem – Pavlem Panáčkem, kterého jsem nikdy neviděl a neznal a bum... a jezdíme spolu už druhou sezónu :-) S Pavlem je sranda, dělá to taky pro zábavu, jako já. Navíc se stále zlepšuje, což je asi naší hlavní motivací. Minulou sezónu jsme se oba prakticky pořád učili, ladili auta, získávali zkušenosti. Občas nás pronásledovala smůla, ale tím si asi musí projít každý. Sice jsme se oba stále motali kolem dvacítky a třicítky, ale oba razíme motto, že nejdůležitější je pocit z odjetého závodu. Mnohdy se stane, že čas není super, ale člověka to bavilo. A proto to děláme! Podstatné je, že nás banda kolem Rally Brno vzala mezi sebe a nejen tato! Díky internetu je URA:MOTOR známý pojem i přesto, že neboduje na předních pozicích.
*
Letos jste představili nové vozy, krásný a jedinečný design, kdo je tvůrcem?
Díky za pochvalu! Autorem hlavního motivu je brňák Filip Kala, se kterým jsem kdysi dělal v práci. Měl jsem nějakou myšlenku i představu o barvách. Chtěl jsem tam svítivě zelenou a pak naše týmové červenou a bílou. Od té zelené pochází název NEON. Neony bývají sice modré, ale „NEON“ se mi prostě líbilo a ta fluorescentní zelená taky :-) Na rozdíl ode mě dokázal Filip všechny ty moje myšlenky zrealizovat do elektronické podoby. Později prošel jeho návrh mými úpravami, především z technických důvodů. Výroba totiž připadla na mě a jelikož jsem to nikdy předtím nedělal, některé věci bylo nutné zjednodušit. Jinde se naopak přidalo. Polepy jsem pak navrhoval sám.
Občas utečou z vaší dílny nějaké pikantnosti a objeví se v bulvárních denících, je to záměr nebo se potýkáte s nedostatečnou disciplínou zaměstnanců URA:MATOR a umění mlčet?
Tak tento fakt náš tým celkem trápí. Obávám se, že nám špionáž a nechtěně zveřejněné utajované informace neustále ukrajují z vysněných lepších umístění...
Ne :-), je to především zábava. Velká hra na malou rally – mediální humbuk kolem závodů atd. Nemalou část celé té zábavy pro mě tvoří internet a to je ideální prostor k tomu, aby se člověk kolem rally vyřádil a nemusel přitom právě běhat za autem s rádiem v ruce. Tím vyřádil, myslím ty moje sem tam články a videa, apod. Je to prostě zábava :-)
*
Jelikož jsme na II. Ishinami byli svědky překrásné kulisy v podobě suchého WC pocházející z Tvé dílny, tak se zeptám, jestli máš v plánu další podobné projekty, jaké?
:-) Opět díky za pochvalu! Ona to původně měla být TOITOIka, ale pak zrovna dávali Slavnosti sněženek, navíc jsem se právě na téma Zahrádkářů Kersku nějak bavil po Skype s Vlastikem Pospíšilem. A tak vznikla kadibouda... Inu zima byla dlouhá a mě tohle prostě baví :-) Nápadů je tisíc, ale času o tisíc míň. Mám teď něco rozdělaného – nějaké příslušenství pro tým a pak něco na Blackboard rally... no a pořád mě něco napadá, ale toho času je snad míň a míň :-(
Přesto že jste letos nasadili nové vozy Subaru STI 09 a byla i rozšířena bodová hranice v kategorii týmů, tak se zatím URA:MOTORu nepodařilo bodovat ani v jednom z úvodních závodů RB2010. Co je příčinou tohoto „neúspěchu“ dá-li se o tom vůbec takhle hovořit?
Ishinami jsem očekával těžkou a pro mě byla, ale bavila mě! Neumím ale ještě tyhle tratě, navíc se začal projevovat problém s autem, který vyvrcholil na Flat Track rally – netáhne mi motor. Musím se přiznat, že na Flat jsem si po úspěchu na Stavos rally celkem věřil. Dost jsem si to užíval. Přišla pak ale tradiční smůla, když jsem docela brutálně zabloudil ve třetí RZ. No a taky to auto místy mělo jet rychleji :-( Nezbývá než najít problém a opravit to. Láďa jel zatím jen Ishinami. Bojoval, ale byl to jeho první šotolinový závod, takže zde patrně chybí ještě zkušenosti. Na Flat pak nemohl. Tam ho na postu dvojky zastoupil Pavel, který jel Ishinami jako náhradník. Pavel se moc zlepšuje, ale tu a tam ho pozlobí auto, nebo se najde nějaká jiná smolná chvilka. Myslím ale, že celkově méně chybujeme, teď už jen trošku přidat na plynu a trošku sportovního štěstíčka. Rally Brno je hodně nadupaný šampionát, kde rozhodují drobnosti.
*
Víme, že budeš ředitelovat závod „Royal Way“ v Poličce, na co se můžeme těšit?
Ano a začínám z toho mít respekt. Máme sice příslib pomoci od několika lidí, ale letošní laťka kvality tratí je dle mého názoru prozatím hodně vysoko. Nejen Ishinami, ale především Flat byly letos mnohem záživnější. Výhodou Royal Way je, že nebude s čím srovnávat, ale nesmíme nic zanedbat. Našim cílem je spokojenost závodníků! Plánujeme delší RZ. Lokalita nabízí pestrost povrchů, příjemné prostředí a také vodní plochu. Rádi bychom připravili zcela nový most přes vodu a možná i nějaké tématické dekorace. Ty budou ale dost záviset na dostatku času. Dekorace nejsou prioritní – na těch nezávodíme :-)
S dovolením trošku zabrousím do soukromí …. asi není úplné tajemstvím, že máš kladný vztah k hudbě a že jsi dříve dělal i DJ. Tvé působení za mixážním pultem bylo opravdu z lásky k hudbě nebo to byla spíše záminka jak mít možnost beztrestně pohlížet na vnady krásných „puberťaček“ řádících na parketu diskoték nejen pod tvým hudebním vlivem? :-)
Tyjo to asi vůbec soukromé není :-) K tomu mě přivedla záliba v taneční hudbě, ale určitě i můj vrozený exhibicionismus, takže soukromí pryč. Mě právě nebavilo si poslouchat jen tak doma, chtěl jsem to, co se mi líbilo, sdílet s ostatníma. Ta myšlenka, že lidi pod tebou hopsají podle toho co jim láduješ, to mě k tomu asi přivedlo. Puberťaček nebývalo málo, když jsem ještě mydlil diskošky. Pak jsme se přesunuli spíš do klubů. Tak ale byl jsem už tenkrát zadanej.... ;) Koho by zajímalo víc, tak čtěte zde.
*
Není to dlouho, co světem obletěla zpráva, že si se stal novopečeným otcem, samozřejmě gratuluji, ale zvědavost mi nedá se nezeptat, jestli už připravuješ juniorský rally speciál? :-)
Díky za gratulaci. Opět můžu posloužit jedním linkem, kde jsou fotografie speciálu, na kterém teď „trénujeme“. Sice čím víc rally trať, tím rychleji náš Kubíček v tomhle speciálu usíná, tak ale přehánět se to nemůže a musí se začínat pozvolna :-)
Jirko, děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů nejen v RC sportu.
Taky díky a těším se na viděnou na dalších závodech.
Rozhovor s Jirkou Neudertem pro Vás zprostředkoval Čeněk Brychta.
Foto: Teac, Upeer

MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky